Backpacking Food

Recipes, prepared backpacking meal reviews, and tips and tricks for keeping yourself well fed on backpacking and camping trips.

Using TVP in Freezer Bag Cooking Recipes

Textured_vegetable_protein

Textured Vegetable Protein, known as TVP, is an excellent meat substitute that appears in many backpacking recipes because it is extremely lightweight and easy to prepare. It's also a great addition to homemade freezer bag meals because of it's nutritional value and long shelf life. TVP is available as a …

Read More »

Easy Backpacking Coffee Options

Tasters Choice Instant

A lot of backpackers really like having coffee in the morning. In fact, I have friends who are so fanatical about it that they roast there own coffee at home and bring coffee presses to make it on the trail. I like hiking with them because they're willing to carry …

Read More »

Snickers with Caffeine?

Snickers with Caffene

Snickers are a great trail food. They're easy to find if you're in town doing a resupply and they stand up pretty well in a hot food bag. They also contain a good mix of sugar and nuts that will give you a quick boost and then last a while. …

Read More »

Good Trail Food: Olive Oil

Olive Oil

I'm traveling this week and just got back from a fantastic dinner at Carmines, and excellent Italian restaurant on Rush Street in Chicago. Incredible food. I had an appetizer tonight that I have been planning to bring on my next section hike on the Long Trail: olive oil with good …

Read More »

Probars – My Secret Vice

Munching on a Superfood Slam PROBAR while climbing Mt Madison, NH

I’ve become hooked on Probars. Those of you who read my post Powerbar Bakeoff will be amused because I now like them more than Amish powerbars. It was an accident, I swear! In order to do a fair evaluation of Probars, I ordered a dozen from Baker’s Box. They sell …

Read More »

Powerbar Bake-off

Olympia Granola Bar Man

Backpacking food can be really expensive if you buy commercially packaged meals and snacks. Most freeze-dried meals cost $5-8 dollars and powerbars can cost as much as $3.50 each. Your best alternative is to prepare your own meals and snacks or to find prepackaged foods that are easy to cook, …

Read More »
error: